Protest przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie.

Kilkudziesięciu związkowców protestowało przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie. Demonstranci sprzeciwiają się propozycjom obniżki wynagrodzeń, które przedstawił zarząd firmy.

W myśl tych propozycji etatowi piloci mają zarabiać do ośmiu tysięcy złotych miesięcznie, a personel pokładowy do trzech tysięcy. Jak mówi jedna z organizatorek protestu Monika Żelazik, związkowcy mają swoje propozycje. Jej zdaniem, zarobki powinny być trzy razy wyższe, niż te proponowane przez władze spółki. Monika Żelazik zaznaczyła, że pracownicy PLL LOT nie mogą przyjąć dwuletniego okresu obniżek.
Wątpliwości związkowców budzi też utworzenie przez Polską Grupę Lotniczą nowej spółki o nazwie LOT Polish Airlines.
Jak mówi Monika Szelągowska ze związku zawodowego personelu pokładowego, pracownicy boją się zwolnień. Zaznaczyła, że pracownicy są zaniepokojeni utworzeniem spółki o nazwie LOT Polish Airlines, która, podobnie jak dziś PLL LOT, ma świadczyć usługi lotnicze. Monika Szelągowska podkreśliła, że może to być zapowiedź przeniesienia działalności do nowej spółki, a co za tym idzie zwolnienia wśród etatowych
Reprezentujący zarząd PLL LOT Krzysztof Moczulski powiedział, że władze spółki robią wszystko, żeby utrzymać obecny poziom zatrudnienia. Propozycje obniżki wynagrodzeń będą dyskutowane ze stroną społeczną. Krzysztof Moczulski zaznaczył, że propozycje dotyczą minimalnego wynagrodzenia, które będzie wyższe w przypadku czynnej pracy na pokładach samolotów.
Podkreślił też, że władze spółki robią wszystko, by utrzymać zatrudnienie na takim samym poziomie, jak przed wybuchem pandemii. Stąd propozycja czasowej obniżki wynagrodzeń. Zaznaczył, że o swoich propozycjach zarząd chce rozmawiać ze związkami zawodowymi. Dodał też, że w tej chwili nie są planowane żadne zwolnienia.
Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły regularne rejsy pasażerskie w połowie marca. Przyczyną była pandemia koronawirusa. Od pierwszego czerwca przywrócono część połączeń krajowych. Niektóre połączenia międzynarodowe mogą zostać przywrócone w lipcu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Pszoniak/i jf/ w dw

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię