Debata prezydencka. Swobodne wypowiedzi kandydatów. Podsumowanie

print screen/ FB/TVP

Przez 80 minut wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta odpowiadali na pytania podczas debaty w telewizji TVP.

Jedenastu polityków pytano o relokację uchodźców, szczepienia przeciwko koronawirusowi, związki partnerskie, wprowadzenie euro i o przygotowania do komunii świętej. Na końcu debaty prezydenckiej każdy z kandydatów miał minutę na swobodną wypowiedź.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda mówił, że ostatnie 5 lat to był dobry czas dla Polski. Wymienił wprowadzone w tym okresie rozwiązania, między innymi programy społeczne. „Polakom zaczęło się żyć lepiej. Bieda wśród dzieci została zredukowana prawie do minimum” – powiedział prezydent. „Niestety uderzył w nas koronawirus. Było trudno w gospodarce. Uruchomiliśmy tarcze antykryzysowe i dzięki temu osłoniliśmy miejsca pracy. Wierze w to, że uratujemy ich ponad 4 miliony” – oświadczył prezydent. „Moje zobowiązania są bardzo poważne, ale znacie mnie państwo z tego, że swoje zobowiązania traktuję poważnie. Wyjdziemy z kryzysu i wrócimy na drogę dobrego rozwoju” – mówił Andrzej Duda.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski oświadczył, że dzisiaj w Polsce potrzebny jest silny prezydent. „Taki, który patrzy władzy na ręce, taki, który zadaje trudne pytania. Prezydent w pełni niezależny. Prezydent, który pobudza rząd do działania wtedy, kiedy rząd nie działa. Dzisiaj takiego prezydenta nam potrzeba. Również takiego, który szanuje swój podpis. Dzisiaj również potrzebna nam jest budowa wspólnoty, w której próbujemy na nowo nauczyć się ze sobą rozmawiać” – mówił Rafał Trzaskowski.

Kandydat koalicji PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o przywróceniu w Polsce wspólnoty, bo – jak argumentował – przez podział społeczny i konflikty jest zagrożone bezpieczeństwo kraju. „Tylko ja, jako lekarz, polityk, samorządowiec mogę precyzyjnie zszyć Polskę rozdartą dzisiaj na pół” – oświadczył kandydat. „Nie interesują mnie spory z przeszłości ani popisowa wojna, w którą nas wciągają. 28 czerwca możemy to skończyć. Polska potrzebuje pokonać dziś trzy kryzysy: zdrowotny, gospodarczy i polityczno-ustrojowy” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kandydat bezpartyjny Szymon Hołownia ocenił, że kandydaci popierani przez partie nie będą niezależni od swoich ugrupowań, jeśli obejmą urząd prezydenta. „To tak, jak z obrączką: jeśli ktoś każe ją na chwilę zdjąć, to nie znaczy, że unieważniasz swoje małżeństwo” – powiedział kandydat. „Podobnie jest z politykami: gdy Andrzej Duda albo Rafał Trzaskowski chowają swoje partyjne logotypy, pozostają wierni swoim politycznym rodzinom. Ja tez pozostanę wierny swojej politycznej rodzinie – wyborcom” – mówił Szymon Hołownia.

Kandydat Unii Pracy Waldemar Witkowski zadeklarował, że jeśli wygra wybory, to będzie stał na straży praw pracowników i ich rodzin. „Nie możemy ciągle mówić, że kapitał musi się rozwijać i przepływać. Trzeba stawiać na polską przedsiębiorczość, trzeba stawiać na polską spółdzielczość, trzeba dbać o to, żeby nasze dzieci – mam dwie córki i dwóch synów – oddychały czystym powietrzem. Gwarantuję, że zawsze będę dbał o pracowników, dzieci, rodziców, bo to jest nasza przeszłości przyszłość” – mówił Waldemar Witkowski.

Była to kolejna debata przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Pierwsza – z udziałem dziesięciu kandydatów – odbyła się 6 maja, tuż przed pierwotną datą wyborów 10 maja. Wybory w pierwotnym terminie się nie odbyły. Zarządzenie ponownego głosowania sprawiło, że każdy z komitetów mógł zgłosić nowego kandydata. A to z kolei sprawiło, że pojawiła się konieczność zorganizowania nowej debaty prezydenckiej, która zapewniłaby równe szanse każdemu z kandydatów.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 11 kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. To Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski oraz Stanisław Żółtek.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię