Donald Trump : Chicago, pomoc jest w drodze

0
1281

W środę podczas konferencji prasowej Prezydent Donald Trump oficjalnie ogłosił, że wyśle do Chicago kilkuset agentów federalnych. 

“Szczerze mówiąc, nie mamy wyboru. Ten rozlew krwi musi się skończyć. Ten rozlew krwi się skończy.(…) Chicago, pomoc jest w drodze” powiedział w środę, równocześnie zapowiadając że Departament Sprawiedliwości wyśle setki agentów z DEA, ATF, US Marshals Service, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI do miasta, aby pomóc w zwalczaniu “brutalnej przestępczości”. Agenci zostaną również wysłani do Albuquerque i Nowego Meksyku.

Początkowo burmistrz Chicago, Lori Lightfoot nie kryła oburzenia i sprzeciwu wobec decyzji prezydenta. W poniedziałek, w liście wysłanym do Trumpa napisała, że rozmieszczenie tajnych, federalnych agentów, którzy “aresztują i zatrzymują mieszkańców bez powodu” jest złym pomysłem, wezwała go, aby wycofał się z tej decyzji. Zagroziła pozwem, jeśli bez jej zgody na ulicach pojawią się “bezimienni” agenci federalni. We wtorek podczas konferencji prasowej również wyraziła swoje obawy. “W Portland zignorowali prokuratora, wystawili tych agentów na ulicę i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł się kłócić z faktem, że to, co się stało, było nie tylko niezgodne z konstytucją, ale i niedemokratyczne”

Burmistrz ostatecznie zmieniła zdanie, zauważając, że przybywający do Chicago agenci maja być nadzorowani przez prokuratora stanu Illinois Johna Lauscha, którego zna od 20 lat i szanuje. “Jeśli ci agenci będą tu po to, by faktycznie wpierać walkę z przestępczością, podłączając się do istniejącej struktury agentów federalnych, nie próbując bawić się w policję na naszych ulicach –  to zmienia postać rzeczy i może mieć swoje plusy, ale czas pokaże”– powiedziała.

Prokurator Lausch przekazał w swoim oświadczeniu, że dodatkowe wsparcie pomoże  naszym federalnym, stanowym i lokalnym organom ścigania w zwalczaniu przestępczości, aresztowaniach handlarzy narkotyków, broni palnej oraz złodziei samochodów. “Wykorzystamy te nowe zasoby i każde inne dostępne federalne narzędzia do egzekwowania prawa, aby zmniejszyć niedopuszczalny poziom przestępczości  w Chicago”, czytamy w jego oświadczeniu.

 

AL

Stany Zjednoczone zamówiły 100 milionów dawek szczepionki na koronawirusa.

Agenci federalni na ulicach Chicago? Burmistrz nie wyraża zgody

Gubernator Pritzker uniemożliwi przybycie agentów federalnych do Chicago?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię