Naukowcy znaleźli nową formę leczenia powrotu do uzależnień

Naukowcy twierdzą, że wymazanie pamięci może pomóc w walce z powrotem do nałogu. Badania często pokazują jak trudną walką jest powstrzymanie się od powrotu do uzależnienia. Nawet wśród osób, które dość szybko wyleczyły się z brania narkotyków procent powrotu do ponownego używania jest wysoki.

Badacze z Shenzhen Institutes of Advanced Technology (SIAT) z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Stanforda zbadali grupę osób zażywających opioidy. Badania wykazały, że w walce z nawrotem pomoże wymazanie części pamięci. Badanie przeprowadzono na myszach, którym podawano morfinę miał bardzo pozytywny efekt.
Po uzależnieniu mysz od morfiny, niektórym z nich wymazano część ścieżki mózgowej odpowiedzialnej za wspomnienia związane z przyjmowaniem morfiny i stanem w jaki wprowadzała myszy. Po dwóch tygodniach od wymazania myszom pamięci do klatki włożono morfinę. Naukowcy byli zdziwieni, że żadna z myszy nie próbowała wypić leku.
Doktor Chen Xioaoke, profesor biologii na Uniwersytecie Stanforda, powiedział: „Myszy nie wykazywały zainteresowania lekiem. Wprowadziliśmy morfinę tylko dwa tygodnie po wymazaniu pamięci, ale one nie były nią zainteresowane. To tak, jakby zwierzęta całkowicie zapomniały o skutkach – zarówno dobrych, jak i złych – przyjmowania tego leku”.
Doktor Yingijie, współautorka badania powiedziała, że sukces zaobserwowany u gryzoni można wprowadzić do leczenia uzależnienia i jego nawrotów u ludzi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię