Spożycie białka roślinnego może wydłużyć życie

Zespół naukowców z U.S. National Institutes of Health’s National Cancer Institute odkrył, że osoby starsze, które jedzą więcej białka roślinnego w przeciwieństwie do białka pochodzenia zwierzęcego żyją dłużej.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat eksperci ds. żywności i zdrowia pracowali nad lepszym zrozumieniem, które produkty są złe, a które są dobre dla ludzi oraz jaki mają wpływ na długowieczność. W ramach nowych badań naukowcy przyjrzeli się szczególnie spożyciu białka.

Białko można znaleźć w czerwonym mięsie, wieprzowinie, kurczaku, owocach morza i jajach. Ale można je również znaleźć w produktach roślinnych, takich jak orzeszki ziemne, nasiona chia, tofu, brokuły i owies. Naukowcy zbadali dane zebrane przez NIH-AARP Diet and Health Study w ciągu ostatnich 16 lat dotyczące diety i zdrowia osób w wieku od 50 do 71 lat. W bazie danych znajdowały się informacje o 179 068 kobietach i 237 036 mężczyznach.

Badania wykazały, że mężczyźni lub kobiety, którzy spożywali więcej niż przeciętne ilości białka roślinnego, mieli o 5% niższy niż średni wskaźnik śmiertelności. Naukowcy odkryli również, że zamiana białka zwierzęcego na pokarmy pochodzenia roślinnego doprowadziła do zmniejszenia liczby chorób układu krążenia. Tylko 3% zamiana białka zwierzęcego na roślinne zmniejszyła ryzyko śmierci o 10% oraz spowodowała 11% zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia u mężczyzn i 12% u kobiet.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię