Zalety i wady edukacji domowej

Według statystyk ponad 1,5 miliona dzieci w Stanach Zjednoczonych uczy się w domu. Wielu rodziców decyduje się na ten krok ze względu na przekonania religijne, chęć większej kontroli nad edukacją dziecka lub z ze względów medycznych.

Z powodu panującej pandemii coraz więcej rodziców rozważa domową edukację dla swoich dzieci. Jednak przed podjęciem tej bardzo ważnej decyzji dla dziecka i całej rodziny należy dokładnie zastanowić się nad zaletami i wadami edukacji domowej.

Zalety edukacji domowej

Elastyczność czasu – edukacja domowa pozwala dzieciom uczyć się we własnym czasie. Rodzice mogą dostosować kształcenie dziecka do własnych harmonogramów. Pomimo dowolności czasowej nadal zalecany jest plan lekcji i godzin, aby dziecko miał poczucie obowiązku.
Kontrola edukacyjna – edukacja domowa pozwala rodzicom na pełną kontrolę nad edukacją dziecka. Kontrolują nauczaną treść, sposób jej prezentacji oraz tempo, w jakim jest ona nauczana. Rodzice decydują, które tematy powinny być zawężone a których zakres nauczania powinni rozszerzyć. Rodzice mogą wybrać pominięcie tematu, który nie jest zgodny z przekonaniami osobistymi lub religijnymi.
Bliższe relacje rodzinne – edukacja domowa pozwala rodzinom spędzać ze sobą więcej czasu. Często buduję to większą W rodzinach z wieloma dziećmi starsze rodzeństwo może pomóc w nauczaniu młodszego rodzeństwa.
Większa ochrona dziecka przed złym zachowaniem innych – dużą zaletą edukacji domowej jest to, że dzieci są chronione przed niemoralnym lub złym zachowaniem innych. Niewłaściwy język, zastraszanie, narkotyki, przemoc, seks, alkohol i presja rówieśników to problemy, na które dzieci w szkołach są narażone każdego dnia.
Indywidualne instrukcje – edukacja domowa pozwala rodzicom na udzielanie dziecku indywidualnych instrukcji. Nie można zaprzeczyć, że jest to korzystne dla każdego dziecka. Rodzice mogą lepiej zidentyfikować mocne i słabe strony dziecka w poszczególnych tematach i dostosować tempo nauki do potrzeb dziecka. Instrukcja jeden na jednego minimalizuje również rozproszenie uwagi, pomagając dziecku skupić się na nauczanych treściach. Pozwala uczniom uczyć się w szybszym tempie z bardziej rygorystyczną treścią.

Wady edukacji domowej

Nauczanie w domu jest czasochłonne – rodzice, którzy decydują się na nauczanie dzieci w domu muszą zrezygnować z pracy i poświęcić swoim dzieciom niepodzielną uwagę podczas godzin przeznaczonych na naukę. Nie każdy ma tyle cierpliwości i nie każda rodzina może sobie na to pozwolić finansowo.
Nauczanie w domu jest kosztowne – zakup niezbędnego programu nauczania i artykułów szkolnych potrzebnych do odpowiedniego wychowania każdego dziecka wymaga wkładu finansowego. Od książek poprzez komputery i zapewnienie dobrze funkcjonującego i szybkiego internetu.
Stres – rola rodzica i nauczyciela może prowadzić do większego stresu. Również nie każda osoba ma wystarczająco cierpliwości, aby być nauczycielem.
Ograniczone interakcje z rówieśnikami – edukacja domowa ogranicza interakcje z rówieśnikami, które są jednym z podstawowych aspektów rozwoju dziecka. Oprócz nauki rodzice muszą zapewnić swojemu dziecku kontakt z innymi.
Brak instrukcji eksperta – większość rodziców, którzy decydują się na nauczanie swoich pociech w domu, nie ma żadnego szkolenia w tym zakresie. Żaden rodzic nie jest ekspertem w każdej dziedzinie i temacie, niezależnie od wykształcenia. Zapewnienie dziecku wysokiej jakości edukacji zajmie dużo czasu i ciężkiej pracy. Rodzice, którzy nie są odpowiednio przeszkoleni, mogą wyrządzić więcej krzywdy swojemu dziecku pod względem akademickim niż pomóc.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię