Illinois: Będą surowe kary dla firm i szkół za brak maseczek

Gubernator J.B. Pritzker ogłosił, że Departament Zdrowia Publicznego złożył wniosek o zaostrzenie kar dla firm, które nie przestrzegają rozporządzenia dotyczącego masek i dystansu społecznego.

Nowe przepisy pozwolą władzom lokalnym na nakładanie kar pieniężnych na przedsiębiorstwa, szkoły oraz placówki opieki nad dziećmi, które mimo upomnień nie wywiązują się z obowiązku stosowania i egzekwowania masek. Rozporządzenie ma obowiązywać na na terenie całego stanu. 

„Jest to moment przełomowy dla stanu Illinois, aby upewnić się, że ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby złagodzić, ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa”  powiedział Pritzker.

Egzekwowanie prawa ma odbywać w trzech etapach:

  • Po pierwsze, przedsiębiorcy będą edukowani w zakresie konieczności przestrzegania wymogu noszenia masek przez ludzi w miejscach publicznych.  Zwłaszcza, gdy nie są w stanie utrzymać minimum sześciu stóp odległości od innych.
  • Po drugie, przedsiębiorstwa, które nie zastosują się do tego wymogu, otrzymają pisemne ostrzeżenia.
  • Wreszcie, firmy, które kilkakrotnie naruszą wytyczne zostaną objęte wykroczeniem klasy A, podlegającym karze od 75 do 2500 dolarów grzywny.

Gubernator podkreślił, że wiele firm egzekwuje nakaz noszenia masek, jednak „nadal są pewne firmy, które tego nie robią. Trzeba im o tym przypominać, a jeśli nie będą przestrzegać tego prawa – ukarać grzywną”. Dodał, że obecnie władze mogą ukarać biznesy, cofając im licencje. „Nowe zasady, są znacznie mniej szkodliwe dla przedsiębiorstw niż te, które obecnie pozwalają na egzekwowanie” –  powiedział Pritzker.

Nowe zasady nie obejmą osób fizycznych.„Nie chcemy ścigać ludzi” powiedział Pritzker. „Od początku mówiłem, że nie chcę, aby policja aresztowała karała i aresztowała  ludzi. Z drugiej strony, poprosiłem lokalne władze, w tym policję , aby przypominały ludziom tak często, jak to możliwe, że muszą przestrzegać tego nakazu”

Prezydent Illinois Restaurant Association, Sam Toia powiedział, że jeśli ludzie nie będą przestrzegać nowych stanowych wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, ich ulubione firmy za to zapłacą.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię