Seria kradzieży i nadużyć finansowych w Departamencie Zatrudnienia Illinois

Ponad trzydzieści tysięcy wykradzionych numerów ubezpieczeń socjalnych (social security number) i 120 tysięcy oszustw finansowych to bilans nadużyć ostatnich 3 miesięcy w Departamencie Zatrudnienia Illinois.

Od maja Departament Zatrudnienia Illinois (IDES) zanotował przeszło 100 tysięcy oszustw finansowych. Jak podają jest również niewykluczone, że 32 500 numerów ubezpieczeń socjalnych zostało wykradzionych z ich bazy danych i trafiło w ręce hakerów. A wszystko za sprawą kontraktu z firmą Deloitte.

W kwietniu przedstawiciele stanowi zatwierdzili kontrakt o wartości 22 milionów dolarów na budowę nowego i zaktualizowanego systemu roszczeń dla bezrobotnych w ramach Pandemic dla IDES, a także na zarządzanie centrum telefonicznym roszczeń podczas zamknięcia stanu przez COVID-19. Kontrakt otrzymała firma Deloitte.

Po uruchomieniu nowego systemu IDES w połowie maja, doszło do „naruszenia danych osobistych”. Jak twierdzi IDES jeden z wnioskodawców podczas wypełniania wniosku online miał dostęp do danych – numerów social security, dat urodzin i nazwisk przeszło 32 tysięcy osób. Republikański Reprezentant Izby Stanu Illinois, Terri Bryant powiedziała, że trudno jest uwierzyć, że tylko jedna osoba widziała dane 32 tysięcy osób i że stan w ciągu „godziny ten problem naprawił„.

System PUA zawiera bazę danych osobistych osób rozliczających się jako pracownicy z formami 1099, kontraktorów i tzw. gig workers.

To nie koniec złych wiadomości z IDES. Departament Zatrudnienia Illinois twierdzi, że od maja również odnotował 120 000 przypadków oszustw. Większość z nich dotyczy składania podań o zasiłek dla bezrobotnych przez oszustów wykorzystujący nie swoje dane osobiste. Wykrycie ich nie jest łatwe. Z reguły dochodzi do niego kiedy to prawowity petent składa wniosek o zasiłek dowiadując się, że jego sprawa jest już w toku.

IDES podaje, że w takiej sytuacji „osoba, która odkryła, że w jej imieniu został nielegalnie złożony wniosek o bezrobocie musi zadzwonić do IDES pod numer 800.814.0513 lub 800.244.5631, aby zgłosić oszustwo i porozmawiać z przedstawicielem ds. roszczeń”. IDES dodaje, że aby złożyć prawdziwy wniosek, ofiary oszustwa „powinny być przygotowane na dostarczenie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i kopii swojej social security card”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię