Administracja Trumpa zakupi 150 milionów szybkich testów

Administracja Donalda Trumpa zakupi 150 milionów szybkich testów na koronawirusa od Abbott Laboratories (ABT.N).- donosi Reuters.

Kontrakt opiewa na sumę 750 milionów dolarów – poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu. Testy antygenowe otrzymały już zezwolenie na stosowanie w nagłych przypadkach. Biały Dom potwierdził wcześniejszy doniesienia Politico.

„Poprzez strategiczną dystrybucję 150 milionów tych testów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, możemy śledzić wirusa jak nigdy dotąd i chronić miliony zagrożonych Amerykanów” – powiedział sekretarz Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych Alex Azar w oświadczeniu.

Test o nazwie BinaxNow pokaże wyniki w 15 minut bez użycia sprzętu laboratoryjnego i ma kosztować 5 dolarów. BinaxNOW opiera się na szukaniu antygenu, niewielkiej części białka koronawirusa. W środę FDA udzieliła firmie zezwolenia na wprowadzenie nowego testu na COVID-19.

W oświadczeniu, firma powiedziała, że przygotowuje się do „wysyłki dziesiątek milionów testów we wrześniu, zwiększając produkcję do 50 milionów testów w październiku”.

Wall Street Journal podał, że test jest mniej więcej takiej samej wielkości jak karta kredytowa i można go wykonać w gabinecie lekarza lub pielęgniarki szkolnej.

„Jest to duże osiągnięcie, które pomoże naszemu krajowi pozostać otwartym, przywrócić Amerykanów do pracy, a dzieci do szkoły” – powiedziała starsza doradczyni Białego Domu Alyssa Farah, jak podaje Journal.

Ponad 5,8 miliona Amerykanów zostało do tej pory zdiagnozowanych na COVID-19, zmarło ponad 180.000. Eksperci wzywają do przeprowadzenia większej ilości badań, aby pomóc w opanowaniu epidemii.

„Ten nowy test na antygen COVID-19 jest ważnym dodatkiem do dostępnych testów, ponieważ wyniki można odczytać w kilka minut. Oznacza to, że ludzie będą wiedzieć, czy mają wirusa w czasie rzeczywistym” – powiedział w oświadczeniu Jeff Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA.

Nie są jeszcze znane szczegóły, kto miałby w pierwszej kolejności skorzystać z nowych testów. Według wstępnych zapowiedzi administracji będą to domy opieki oraz szkoły.

AL

źródło: Reuters, BI

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię