Pomimo apeli demokratów o wstrzymanie wizyty, Donald Trump odwiedził Kenosha

Prezydent Donald Trump odwiedził we wtorek miasto Kenosha w stanie Wisconsin, gdzie kilka dni temu doszło do gwałtownych protestów. Walki z policją i zamieszki, podczas których palono budynki i samochody, określił mianem terroryzmu.

Niedługo po przyjeździe do Kenosha Donald Trump obejrzał zgliszcza budynków, nad którymi ciągle unosił się zapach spalenizny. Następnie spotkał się z policjantami i członkami gwardii narodowej. „To nie były pokojowe protesty ale krajowy terroryzm. Mój rząd koordynował z lokalnymi władzami rozmieszczenie Gwardii Narodowej by powstrzymać przemoc” – mówił prezydent. Obiecał pomoc finansową dla lokalnej policji w wysokości miliona dolarów i 4 miliony dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury.

Donald Trump wezwał władze innych miast by podjęły zdecydowane kroki w celu utrzymania porządku. „Popieram rozmieszczanie Gwardii Narodowej w innych miastach, Gdyby korzystano z tej możliwości stałoby się to bardzo szybko” – podkreślił prezydent.

Zamieszki w Kenosha wybuchły po postrzeleniu przez policjanta czarnoskórego mężczyzny Jacoba Blake’a. Pokojowe protesty wieczorami przeradzały się w gwałtowne starcia z policją, podczas których palono budynki i samochody. Podczas zamieszek zginęły dwie osoby. Przemoc w Kenosha potępił także kandydat demokratów w wyborach prezydenckich Joe Biden.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/w zr

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię