Snowden miał rację. Podsłuchiwanie rozmów telefonicznych Amerykanów niezgodne z konstytucją

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych uznał, że masowe podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, prowadzonych przez Amerykanów, było nielegalne i może być niezgodne z amerykańska konstytucją.

Sprawę nagłośnił w 2013 roku Edward Snowden. Sędziowie uznali też, że szefowie agencji wywiadowczych, którzy bronili podsłuchiwania, nie mówili prawdy.

W orzeczeniu wydanym wczoraj sędziowie napisali, że nagrywanie i przechowywanie nagrań rozmów telefonicznych milionów Amerykanów bez wymaganego nakazu prokuratorskiego jest pogwałceniem ustaw o agencjach wywiadowczych i może także naruszać konstytucję.

„Nie sądziłem, że dożyję czasów, w których amerykańskie sądy będą potępiały agencję wywiadowczą swojego kraju za działania niezgodne z prawem, które ja ujawniłem” – napisał na Twitterze Edward Snowden, który w 2013 roku otrzymał azyl w Rosji. Stany Zjednoczone ścigają go za szpiegostwo i ujawnianie tajemnic państwowych.
Dowody na to, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa gromadzi nagrania rozmów telefonicznych, opublikował Edward Snowden w gazecie „The Guardian” w 2013 roku.

Szefowie agencji wywiadowczej początkowo zaprzeczali tym informacjom, jednak później stwierdzili, że pozyskane dane odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu ekstremistycznych ruchów w Stanach Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Reuter/d mile/w Siekaj

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię