Chiny wstrzymują akredytacje dla dziennikarzy z USA

Chińskie władze wstrzymują przedłużanie akredytacji dziennikarzom amerykańskich mediów.

To odpowiedź na podobny krok władz Stanów Zjednoczonych, które jak dotąd nie wydały nowych wiz dziennikarskich pracownikom chińskich mediów. Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach apeluje do władz o powstrzymanie się od wykorzystywania wiz dziennikarskich jako elementu gry politycznej.

Chińskie władze odmówiły przedłużenia akredytacji co najmniej 5 korespondentom dużych amerykańskich mediów, między innymi agencji Bloomberg, CNN czy „Wall Street Journal”. W normalnym trybie korespondenci co roku odnawiają dokumenty zatwierdzane przez chińskie MSZ, a później także przez biuro bezpieczeństwa publicznego Chin. Teraz jednak dziennikarzom wydano jedynie dokument zaświadczający, że mogą nadal wykonywać swój zawód w Chinach przez najbliższe dwa miesiące.

Na początku listopada upływa bowiem termin przedłużania amerykańskich wiz pracownikom chińskich państwowych mediów w USA. Amerykańskie władze nie podjęły jeszcze decyzji, czy dziennikarze z Chin otrzymają akredytacje.

Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach apeluje o przerwanie cyklu tego typu działań. W opinii władz klubu, bieżący rok staje się jednym z najgorszych dla wolności mediów, w kontekście warunków pracy zagranicznych korespondentów w Chinach

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię