Przeszczep płuc u chorego na Covid -19

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili operację przeszczepienia płuc u pacjenta z COVID-19. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce.

Choroba Covid-19 doprowadziła do nieodwracalnych zmian w płucach 44-letniego mężczyzny. Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle, a ich praca była zastąpiona urządzeniem pozaustrojowym.

Stan mężczyzny „nie poprawiał się, tylko pogarszał” – relacjonowała Kokoszka-Bargieł. Chory został zakwalifikowany do leczenia Remdesivirem, czyli lekiem przeciwwirusowym stosowanym w walce z koronawirusem. Mężczyźnie podawane było także osocze ozdrowieńców. Jego oddychanie wspierał respirator. Niestety po wyleczeniu choroby zmiany w płucach były nieodwracalne i konieczny jest przeszczep.

Profesor Marian Zembala, dyrektor kliniki w Zabrzu, mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że operacja jest sukcesem.

„Wydarzeniem jest każdy uratowany chory. Ten chory w sposób szczególny do nas przemawia” – podkreślał profesor Marian Zembala.

Operowany jest ratownikiem z Tychów, gdzie pomagał w walce z epidemią koronawirusa. Po zakażeniu wirus całkowicie zniszczył jego płuca. Jak mówili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ten przypadek pokazuje, że musimy wszyscy bardzo uważać, bo nawet młodym, zdrowym osobom ta choroba może uszkodzić płuca w sposób nieodwracalny i czasami dramatyczny.

To ósmy przypadek na świecie przeszczepienia płuc u pacjenta z COVID-19. Trzy zabiegi opisali Chińczycy, jeden Włosi, jeden Austriacy i dwa – Amerykanie.

„Jesteśmy zatem ósmym ośrodkiem, który wykonał taki przeszczep,  ale prawdopodobnie pierwszym na świecie u takiego pacjenta, u którego wykorzystano wcześniej ECMO (sztuczne płuco)-  poinformował kierownik programu transplantacji płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca dr hab. Marek Ochman.

AL

źródło: IAR, Polsat News

Joe Biden: “Żarówkę wymyślił czarnoskóry”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię