Warszawa: Uroczystości w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Instytut Pamięci Narodowej w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zaprezentuje multimedialną wystawę „20 – 40 – 20”. 17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona.

Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem Polski.

W rocznicę tamtego wydarzenia, IPN zaprezentował wystawę, która poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej – wyjaśnia dyrektor Biura Edukacji Instytutu Adam Hlebowicz. Głównym elementem wystawy jest film, w którym ukazane są losy bohaterów wojny polsko – bolszewickiej, którzy 20 lat później zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni przez funkcjonariuszy NKWD.

W 1940 roku w Katyniu i innych miejscach z rozkazu Stalina zostało zamordowanych ponad 22 tysiące Polaków, którzy dostali się do sowieckiej niewoli właśnie po agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku. Wystawa będzie oficjalnie otwarta o 14.00 w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Z kolei prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie, oddali hołd żołnierzom walczącym we wrześniu 1939 roku z Armią Czerwoną.

1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie sowietów. Podczas walk zginęło ponad 90 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran. Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 roku.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Banach/w dwi/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię