Żołnierze Stanów Zjednoczonych zostaną na Litwie do połowy przyszłego roku

Amerykańscy żołnierze zostaną na Litwie do połowy przyszłego rok. Poinformował o tym minister obrony Litwy Raimundas Karoblis. Jak powiedział – nie ma to związku z wydarzeniami na Białorusi.

Karoblis oświadczył, że nowy batalion amerykańskich wojsk zostanie rozmieszczony na Litwie w listopadzie i pozostanie w kraju przynajmniej do połowy czerwca 2021 roku. Żołnierze przybędą wraz z ciężkim sprzętem wojskowym, min. z czołgami i pojazdami opancerzonymi i zastąpią wojska USA, które ćwiczą obecnie na poligonie w Podbrodziu na wschodzie Litwy.
Szef litewskiego resortu obrony podkreślił, że działanie to było planowane wcześniej i nie ma żadnego związku z wydarzeniami w regionie. „Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Litwy w zakresie obronności i jednym z głównych sojuszników, który zapewnia bezpieczeństwo w całym regionie. Sama rotacja amerykańskich żołnierzy jest istotnym czynnikiem odstraszającym” – oświadczył Raimundas Karoblis.
Siły USA biorą obecnie na Litwie udział w ćwiczeniach „Atlantic Resolve”. Jest to amerykańska inicjatywa, którą zapoczątkowano po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku. Ma na celu wspólne ćwiczenia jednostek USA z wojskami państw Europy Środkowej i Wschodniej. Ćwiczenia prowadzone są na terenach, na których mogłyby być prowadzone prawdziwe działania wojenne.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Kamil Zalewski/Wilno/i mg/w kry

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię