USA nie uznają Łukaszenki jako legalnego prezydenta Białorusi

Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi. Takie stanowisko zajął amerykański Departament Stanu.

W oświadczeniu przekazanym mediom resort dyplomacji USA wskazał na nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich w tym kraju. „Wybory z 9 sierpnia nie były ani wolne ani uczciwe. Ogłoszone wyniki były sfałszowane co nie skutkuje legalnością. Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki za legalnie wybranego prezydenta Białorusi” – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu.

Wskazał na liczne nieprawidłowości wyborcze takie jak ograniczanie prawa startu kandydatom, uniemożliwienie wstępu obserwatorom do lokali wyborczych, zastraszanie kandydatów opozycyjnych i zatrzymania pokojowych demonstrantów oraz dziennikarzy.

Amerykański resort dyplomacji wskazał, że drogą naprzód powinien być narodowy dialog, który będzie prowadził do tego, że Białorusini będą mogli wybrać swoich przywódców w wolnych i uczciwych wyborach przeprowadzonych z udziałem niezależnych obserwatorów.
„Uwolnienie bezprawnie aresztowanych i zakończenie represji wobec pokojowo protestujących obywateli to pierwszy krok do prawdziwego narodowego dialogu” – napisano w stanowisku rzecznika Departamentu Stanu.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton /w kry

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię