Trwają uroczystości pogrzebowe sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg

fot. video- print screen/ fb /Abc News

W Stanach Zjednoczonych trwają uroczystości pogrzebowe sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, która zmarła przed tygodniem w wieku 87 lat.

W pożegnaniu Ginsburg bierze udział kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden.

Hołd zmarłej oddał tez prezydent Donald Trump, który jutro ogłosi nominację jej następczyni.

Owiniętą w amerykańską flagę trumnę z ciałem Ruth Bader Ginsburg, która przez ostatnie dni wystawiona była w siedzibie Sądu Najwyższego, przeniesiono dziś rano na Kapitol, gdzie z pełnymi honorami wystawiono ją na widok publiczny. Ginsburg jest pierwszą w historii kobietą i pierwszą osobą pochodzenia żydowskiego, która dostąpiła tego zaszczytu.

Poza kandydatem demokratów na prezydenta Joe Bidenem i jego żoną Jill, w ceremonii brali udział członkowie rodziny zmarłej, przywódcy Partii Demokratycznej oraz politycy republikańscy.

Ruth Bader Ginsburg, która była filarem liberalnego skrzydła Sądu Najwyższego, zostanie pochowana na wojskowym Cmentarzu Arlington. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że na miejsce Ginsburg powoła także kobietę.

Wśród głównych kandydatek wymienia się dwie konserwatywne prawniczki – Amy Coney Barrett oraz Barbarę Lagoa. Barret cieszy się poparciem bardzo religijnych wyborców Donalda Trumpa. Lagoa, jako córka imigrantów z Kuby, mogłaby zwiększyć szanse wyborcze Donalda Trumpa na Florydzie. Prezydent USA ogłosi nominację jutro o 5 po południu czasu lokalnego,  podczas ceremonii w Białym Domu.

IAR, Twitter, Fb

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię