Rzymskie “sampietrini” sprzedawane w internecie za bezcen

0
309

Rzymskie “sampietrini”, czyli kostka pokrywająca ulice w centrum stolicy Włoch, jest za bardzo niska cenę wystawiana do kupna w internecie. Obecnie trwa wymiana nawierzchni części ulic centrum historycznego Rzymu. Kostka jest usuwana i sprzedawana.

Wielu mieszkańców miasta poddaje w wątpliwość słuszność i legalność tego handlu, nazywając to trwonieniem dziedzictwa kulturowego Włoch. Oferty sprzedaży kostki brukowej, “sanpietrini” odkryli rzymscy dziennikarze i skojarzyli to z trwającą od miesięcy wymianą nawierzchni stołecznych ulic z brukowej na asfaltową. Sprawdzają, kto pozwolił na sprzedaż zabytkowej kostki za bezcen, bo pół euro za sztukę.

W Rzymie zaczęto nią wykładać ulice i place w XVI wieku za papieża Sykstusa V. Wyciosanymi z wulkanicznej skały leucytowej elementami wyłożony jest Plac św. Piotra. Poprzedni burmistrz Rzymu Ignazio Marino wymieniał stare “sampietrini: na nowe. Obecna burmistrz, Virginia Raggi usuwa kamień i wylewa asfalt – bezpieczniejszy w czasie deszczu, zwłaszcza dla motocyklistów.

Burmistrz Marino pozwolił na sprzedaż wymienianych kostek brukowych jako pamiątki z Rzymu ale każdy element posiadał certyfikat. Zarzucano mu trwonienie dziedzictwa kulturowego. Dziś sprawa powróciła, tyle, że zabytkowa kostka sprzedawana jest w ogromnych ilościach jako budulec.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię