Gwardia Narodowa w stanie gotowości. Biznesy przygotowują się na powyborcze zamieszki (ZDJĘCIA)

Niepewność co do wyniku wyborów oraz obawy, że podczas powyborczych manifestacji może dojść do zamieszek sprawiły, że w centrach wielu miast, m.in w Chicago właściciele sklepów zabezpieczyli okna płytami ze sklejki. Gubernatorzy kilku stanów zmobilizowali nawet oddziały Gwardii Narodowej.

Gwardia Narodowa w Illinois pozostaje w „w stanie gotowości” – poinformował w poniedziałek gubernator J.B.Pritzker „Chcemy mieć pewność, że miasta i powiaty, które wezwą nas do pomocy będą mieć do dyspozycji te zasoby”. Gubernator nie powiedział, ile dokładnie żołnierzy zostało postawionych w stan gotowości i jakim sprzętem dysponują.

Pritzker podkreślił, że licznie głosów może potrwać nawet do piątku i zaapelował o spokój. „To bardzo ważne, abyśmy byli cierpliwi. Możemy nie mieć informacji o tym, kto wygrał wybory w środę, a tym bardziej we wtorek w nocy”. Pritzker zaznaczył, że w gotowości jest również policja stanowa, która natychmiast zareaguje jeśli będzie taka potrzeba.

Czytaj również: Wybory prezydenckie: Co dziś robią Trump i Biden?

Mimo, że burmistrz Lori Ligtfoot nie wezwała Gwardii Narodowej do Chicago, w poniedziałek zachęciła właścicieli biznesów do zabezpieczania lokalnych biznesów. Już kilka dni temu zostały wzmocnione policyjne patrole. W zeszłym tygodniu Lightfoot zapewniła, że miasto będzie gotowe do szybkiego rozlokowania policji i wprowadzenia innych środków prewencyjnych innych środków na wypadek jakichkolwiek niepokojów społecznych, które mogą pojawić się po wyborach. Burmistrz  apelowała do mieszkańców o spokojne przyjęcie wyników wyborów, niezależnie od tego który kandydat zwycięży.

Tak wygląda Chicago w dniu wyborów (fot. Daniel Odroniec)

 

AL

Ameryka wybiera. Ostatnia prosta w wyścigu o fotel prezydencki

 

100 milionów Amerykanów oddało głosy w wyborach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię