Biden: „Jestem zaszczycony i pełen pokory”. Zwolennicy Demokraty świętują na ulicach

Ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich Joe Biden oświadczył, że jest zaszczycony zaufaniem jakim obdarzyli go Amerykanie. Zaapelował o porzucenie twardej retoryki i zjednoczenie kraju.

„Jestem zaszczycony i pełen pokory z powodu zaufania jakim Amerykanie obdarzyli mnie oraz wiceprezydent-elekt Harris” – napisał w oświadczeniu Joe Biden. Podkreślił, że w wyborach prezydenckich w USA wzięła udział rekordowa liczba głosujących. „To kolejny dowód, że demokracja jest głęboko w sercach Amerykanów. Wraz zakończeniem kampanii powinniśmy odłożyć na bok gniew oraz twardą retorykę i zjednoczyć się jako naród” – powiedział Biden dodając, że przed Ameryką jest okres leczenia ran.

Zapowiedział, że będzie pracował na rzecz pojednania między Amerykanami. Wiceprezydentem-elektem została senator Kamala Harris i jest ona pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych kobietą, która zajmie tak wysokie stanowisko.

Powiązane: Ameryka wybrała. Joe Biden 46. prezydentem USA

Były demokratyczny prezydent Barack Obama, którego Joe Biden przez osiem lat był zastępcą, oświadczył, że prezydent-elekt będzie sprawował urząd „w najlepszym interesie Amerykanów”.

Donald Trump nie uznaje ogłoszenia Joe Bidena zwycięzcą wyborów. Prezydent oświadczył, że wybory są dalekie od zakończenia i zapowiedział pozwy sądowe.  Niektórzy politycy republikańscy pogratulowali jednak kandydatowi demokratów. Są wśród nich senator Mitt Romney i były gubernator Florydy Jeb Bush.  Gratulacje złożyli też m.in. były republikański kandydat w prawyborach Jeb Bush i republikański gubernator stanu Vermont Phil Scott.

Liczenie głosów w kluczowych stanach wciąż trwa, ale ewentualne zwycięstwa Donalda Trumpa nie będą już miały wpływu na wynik wyborów. Joe Biden otrzymał co najmniej 74,5 miliona głosów, a Donald Trump – 70 milionów.

Joe Biden ma wygłosić przemówienie  o 8 wieczorem. Zwolennicy Bidena świętują na ulicach miast. Gromadzą się już w kilku miastach, w tym w Nowym Jorku, Chicago, Filadelfii, Miami, w Waszyngtonie przed Białym Domem.

 

Tak cieszą się zwolennicy Joe Bidena na ulicach Chicago

 

IAR, AL, Twitter

Światowi przywódcy gratulują Joe Bidenowi zwycięstwa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię