Dziś przypada 153. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

Dziś przypada 153. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla oraz prekursorki radiochemii. Z tej okazji gościem honorowym w Muzeum noblistki w Warszawie był potomek Józefa Skłodowskiego – brata Marii – doktor inżynier Piotr Chrząstowski, który przekazał instytucji w depozyt cenne rodzinne pamiątki pochodzące z domu Skłodowskich.

Stryjeczny prawnuk badaczki podarował Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie między innymi XIX wieczny fotel, w którym zasiadał ojciec Marii – Władysław Skłodowski – oraz brat uczonej – Józef Skłodowski. „Z pewnością ten fotel stał w salonie Józefa Skłodowskiego. Maria Skłodowska najprawdopodobniej zasiadała na nim, odwiedzając ojca” – powiedział Piotr Chrząstowski. Według konserwatora antyków fotel ma oryginalne oparcie – co znaczy, że plecionka w oparciu nie została nigdy wymieniana. Natomiast siedzisko najprawdopodobniej zostało wymienione w okresie międzywojennym. „Fotel był bardzo sfatygowany, ale dziś odzyskał swoją świetność”– wyjaśnił potomek noblistki.
Kolejnym cennym eksponatem, który wzbogacił zasoby muzeum, jest między innymi emanator radowy z 1925 roku, służący do nasączania wody pitnej radonem, ofiarowany przez doktora inżyniera Grzegorza Jezierskiego, kustosza Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. „To, co jest najistotniejsze w tym emanatorze, to jest to, że tam znajduje się promieniotwórczy rad. Pierwiastek, który Maria Skłodowska odkryła oprócz polonu, a który w świecie zrobił taką furorę. Ten rad, który ma długi okres półrozpadu, jest tutaj nadal w tej samej ilości, w jakiej umieszczono go w 1925 roku. Okres półrozpadu to 1620 lat” – zauważył doktor inżynier Grzegorz Jezierski.

Dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Sławomir Paszkiet podkreślił, że Muzeum wzbogaciło się również o obraz – autoportret Marii Skłodowskiej Szancenbachowej, babki profesora Chrząstowskiego. „Jej pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie stanowiły podwaliny dla utworzenia Muzeum w 1954 roku” – dodał Sławomir Paszkiet. „Dzisiaj, kiedy otrzymujemy te cenne dary, doktor inżynier Piotr Chrząstowski w imieniu rodziny przekazał również w depozyt autoportret Marii Skłodowskiej Szancenbachowej. Bratanicy noblistki, malarki i uczennicy Olgi Boznańskiej, która podczas studiów malarskich w Paryżu mieszkała w domu badaczki” – zaznaczył dyrektor instytucji.

Maria Salomea Skłodowska-Curie, fizyczka i chemiczka, została dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie, następnie rozpoczęła karierę naukową.Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.Uczona należy do grona czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach nauk. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię