Premier Japonii pogratulował Joe Bidenowi wygranej w wyborach prezydenckich

Premier Japonii Yoshihide Suga pogratulował Joe Bidenowi wygranej w wyborach prezydenckich. Japońskie media zwracają uwagę na ścisłe związki Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Premier Yoshihide Suga i szef dyplomacji Toshimitsu Motegi na razie złożyli gratulacje z powodu wygranej Joe Bidena w mediach społecznościowych. Japońskie media piszą, że trwa ustalanie daty, kiedy szef japońskiego rządu formalnie odbędzie rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem. Agencja Kyodo informuje, że władze Japonii obserwują „batalię prawną” po wyborach prezydenckich w USA i czekają na ogłoszenie „zdecydowanego” zwycięstwa. Yoshihide Suga stwierdził wcześniej, że sojusz Japonii z USA pozostanie jednym z głównych wyznaczników japońskiej polityki zagranicznej.

Na terytorium Japonii stacjonuje około 55 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Wśród problemów w relacjach obu państw pozostaje kwestia podziału kosztów stacjonowania Amerykanów w Japonii oraz nowe porozumienie handlowe. Administracja prezydenta Donalda Trumpa chciała wprowadzenia do nowej umowy instrumentów mających zmniejszyć amerykański deficyt w handlu z Japonią.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię