Wkrótce poznamy wykonawcę Centralnego Portu Komunikacyjnego

Trzy międzynarodowe konsorcja złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka odpowiedzialna za budowę lotniska otworzyła oferty. Przed końcem roku spółka CPK planuje podpisanie umowy z wykonawcą.

Zainteresowanie wyraziły konsorcja, które świadczą usługi inżynieryjne i projektowe oraz zajmują się zarządzaniem i nadzorem nad budowami portów lotniczych w różnych częściach świata.

Elementami master planu będą: szczegółowa lokalizacja lotniska i koncepcja różnych wariantów jego budowy, które mają być przygotowywane równolegle z badaniami środowiskowymi i terenowymi. W skład opracowania wejdą też prognozy ruchu lotniczego, analizy przepustowości planowanej infrastruktury lotniskowej, koncepcja rozwoju CPK i etapów jego budowy, strategia operacyjna systemu bagażowego i obsługi logistycznej oraz analizy kosztowe i specjalistyczne. Master plan CPK będzie gotowy w 2022 roku, ale odbiory poszczególnych części składowych zaczną się już w przyszłym roku.

Równolegle spółka CPK prowadzi postępowanie, mające wyłonić doradcę strategicznego. W drugiej połowie października oferty w postępowaniu złożyły dwa porty lotnicze z Azji: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Doradca strategiczny ma zapewnić wiedzę operacyjną i komercyjną dotyczącą projektowania, budowy i efektywnego zarządzania dużym lotniskiem przesiadkowym. CPK planuje wybranie doradcy strategicznego przed końcem roku.

Według rządowych założeń pierwsi pasażerowie Portu Lotniczego Solidarność mają być obsłużeni pod koniec 2027 roku. Początkowo lotnisko w Baranowie ma obsługiwać od 30 do 45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo może to być nawet 100 milionów.

iar/CPK

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię