Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Były metropolita wrocławski miał 97 lat

Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski. Informację o śmierci kardynała przekazało Biuro Prasowe Episkopatu.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. Był doktorem teologii i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie w latach 1968-1970. W 1970 roku papież Paweł VI mianował go administratorem apostolskim w Białymstoku. W latach 1976-2004 był metropolitą wrocławskim, a w 1985 roku otrzymał z rąk Jana Pawła II kapelusz kardynalski.

W sierpniu 1980 roku kardynał Gulbinowicz udzielił wsparcia robotnikom strajkujących na Dolnym Śląsku. Między innymi ukrywał pieniądze dolnośląskiej Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego udzielał schronienia działaczom opozycji antykomunistycznej, interweniował u władz w sprawie internowanych i odwiedzał ośrodki odosobnienia. W marcu 1982 powołał Arcybiskupi Komitet Charytatywny we Wrocławiu, który zajmował się opieką nad internowanymi, więźniami i biednymi.

W maju zeszłego roku przeciwko kardynałowi wszczęto postępowanie kanoniczne w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich i o tuszowanie nadużyć seksualnych księży. Na początku listopada Stolica Apostolska, po zakończeniu dochodzenia, ukarała kardynała, nadkładając na niego zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych oraz zakaz używania insygniów biskupich. Kardynał Gulbinowicz został również pozbawiony prawa do pochówku w katedrze.

Od kilkunastu dni kardynał Gulbinowicz przebywał w szpitalu. Zmarł dziś przed południem w wieku 97 lat. Dziś po południu spodziewany jest komunikat Archidiecezji Wrocławskiej w sprawie śmierci kardynała.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię