Opowieści o Asterixie wśród ulubionych książek Premiera Wielkiej Brytanii

Boris Johnson poparł akcję promocji czytelnictwa zorganizowaną przez słynnego piłkarza Manchesteru United, Marcusa Rashforda. Przy okazji premier ujawnił ulubione książki swego dzieciństwa. A w jednej z nich dopatrzył się zwiastunu… brexitu

Marcus Rashford to nie tylko człowiek od strzelania goli. Docenia to też premier Johnson, który chwali dziś w dzienniku The Sun pomysł dotarcia z książkami do dzieciaków z najbiedniejszych i najbardziej wykluczonych rodzin.

Przy okazji premier ujawnia ulubione książki swego dzieciństwa. Mały Boris zaczytywał się książką „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Ale spędzał też wiele czasu nad belgijskim Tintinem.

Premier szczególny nacisk kładzie jednak na opowieści o Asterixie. Opowieści, które najwyraźniej ukształtowały go jako polityka. Jak pisze, lubił „Asterixy” za obecną w nich magiczną miksturę siły i za to, że Obeliks potrafił zjeść jednym haustem potężnego dzika. Ale także za to, że była to opowieść o „małej rzymsko sceptycznej wiosce, która nie ugięła się przed imperium”. Jest w tym pewna ironia, bo wygląda na to, że do brexitu Johnsona zainspirowali… Francuzi.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię