V. Korpus Sił Lądowych USA rozpoczął działalność w Poznaniu

0
117

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że zasadniczym celem V. Korpusu Sił Lądowych USA jest integracja działań wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Wczoraj szef MON wziął udział w inauguracji działalności wysuniętego dowództwa Korpusu w siedzibie jednostki w Poznaniu.

Polityk przypomniał, że umowy zawarte przez prezydentów Polski i USA gwarantują stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce, co znacząco podnosi bezpieczeństwo całego regionu. Według słów ministra głównym założeniem jest umożliwienie szybkiego zwiększenia liczebności żołnierzy USA w Polsce.

“Sam fakt, że będziemy ćwiczyć taką możliwość odstrasza ewentualnego agresora, bo agresor będzie zdawał sobie sprawę z tego, że w krótkim czasie możemy przerzucić do Polski żołnierzy amerykańskich, a więc atak na Polskę będzie oznaczał atak na Stany Zjednoczone” – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Polityk dodał, że lokalizacja siedziby V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce oznacza także konieczność rozbudowy infrastruktury wojskowej. Modernizowane będą między innymi istniejące już lotniska wojskowe, infrastruktura związana z siłami specjalnymi czy magazyny wojskowe.

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w trym rejonie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię