Donald Trump polecił wycofanie amerykańskich wojsk z Somalii

Pentagon poinformował, że 700 stacjonujących w Somalii amerykańskich żołnierzy opuści ten kraj przed 15 stycznia 2021 roku – na 5 dni przed planowaną inauguracją Joe Bidena na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Informując o planowanym opuszczeniu Somalii przez amerykańskich żołnierzy Pentagon podkreślił, że Stany Zjednoczone nie wycofują się z Afryki i nie zmniejszają zaangażowania na tym kontynencie. „Pozostajemy wierni naszym afrykańskim partnerom” – napisano w komunikacie Departamentu Obrony. Poinformowano w nim również, że – choć część sił amerykańskich zostanie wycofana z Afryki Wschodniej – reszta zostanie przeniesiona z Somalii do krajów sąsiednich.

Przedstawiciele Pentagonu zapewniają, że Stany Zjednoczone zachowają możliwość prowadzenia operacji antyterrorystycznych w Somalii, przede wszystkim przy użyciu dronów. Wycofanie sił USA z Somalii jest kolejnym posunięciem prezydenta Donalda Trumpa zgodnym z jego hasłem zakończenia niekończących się wojen i powrotu amerykańskich żołnierzy do kraju.

W listopadzie Pentagon poinformował o zmniejszeniu liczebności wojsk amerykańskich w Afganistanie z 4,5 do 2,5 tysiąca oraz w Iraku – z 3 tysięcy do 2,5 tysiąca.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię