Francuscy epidemiolodzy i politycy ostrzegają przed trzecią falą COVID-19

Lekarze obawiają się, że liczba zachorowań wzrośnie po świątecznych feriach i apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych podczas rodzinnych spotkań. Władze Paryża wzywają także do masowego testowania mieszkańców stolicy od stycznia.

Epidemiolog i ekspert doradzająca rządowi w sprawie pandemii Odine Launay stwierdziła, że „trzecia fala koronawirusa jest bardzo prawdopodobna”. „Szczepionka nie będzie rozprowadzana w wystarczających ilościach, aby móc powstrzymać trzecią falę” – tłumaczyła w wywiadzie dla stacji BFM.

Podobną opinię wyraził profesor Renaud Piarroux szef oddziału parazytologii w szpitalu Pitié-Salpétričre w Paryżu. „Istnieje duże ryzyko nawrotu epidemii aż do marca.” – stwierdził naukowiec w dzienniku „Le Parisien”. Tłumaczył, że trzecia fala może nastąpić dwa tygodnie po świętach Bożego narodzenia.

Przewodnicząca regionu Île-de-France Valérie Pécresse wezwała mieszkańców Paryża do masowego przechodzenia testów na obecność koronawirusa po powrocie z ferii. Ogłosiła, że w stolicy zostaną zainstalowane punkty pobrań testów na dworcach oraz w galeriach handlowych. „Musimy uniknąć ‘efektu Thanksgiving’ ” – mówiła Valérie Pécresse w radiu France Inter, nawiązując do wzrostu zachorowań na Covid19 w Stanach Zjednoczonych po rodzinnych spotkaniach z okazji Dnia Dziękczynienia.

Epidemiolodzy wskazują również, że przed piętnastym grudnia Francja nie osiągnie poziomu 5 tysięcy zachorowań dziennie na Covid19 – co prezydent Macron postawił jako warunek, aby znieść ogólnokrajowy lockdown. W mediach pojawiają się więc nieoficjalne informacje o możliwym przedłużeniu lockdownu do 23 grudnia.

W ostatnich dniach Francja notuje średnio 12 tysięcy nowych przypadków koronawirusa dziennie.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię