Szczepionka Pfizera i BioNTech w Kanadzie i Bahrajnie. Turcja zastosuje rosyjskiego Sputnika V

Kanada jest drugim po Wielkiej Brytanii krajem, który daje zielone światło szczepionce na koronawirusa firmy Pfizer. Brytyjscy medycy ostrzegają tymczasem, że preparatu nie powinni stosować osoby u których wystąpiła anafilaksja czyli rzadka reakcja alergiczna na jedzenie bądź leki.

Szczepionka koncernów Pfizer i BioNTech jako pierwsza przeszła wszystkie wymagane testy i otrzymała zgodę na używanie w Wielkiej Brytanii. Teraz zgodę na użycie preparatu dały władze Kanady oraz bliskowschodniego Bahrajnu. W Kanadzie, która zamówiła 76 milionów dawek, szczepienia mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie uznały za bezpieczną chińską szczepionkę koncernu Sinopharm, która nie przeszła wszystkich wymaganych przez WHO testów. Nie wiadomo na jakiej podstawie władze Emiratów wydały pozytywną decyzję.

Turcja natomiast zapowiedziała, że kupi rosyjską szczepionkę Sputnik V, jeśli spełni ona nałożone przez Ankarę wymogi bezpieczeństwa. Preparat ten także nie przeszedł wszystkich testów klinicznych. Od tygodnia jest używany w Rosji.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię