Polski konsul generalny w Stambule ratował Żydów w czasie wojny

Polski konsul generalny w Stambule, Wojciech Rychlewicz, wydawał w czasie wojny polskie dokumenty żydowskim uchodźcom, ratując ich przed Holocaustem. Artykuł na ten temat, pióra izraelskiego dziennikarza Eldada Becka, ukazał się dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i w izraelskiej gazecie „Israel Hayom”.

Jak czytamy w artykule, Wojciech Rychlewicz wydał setkom, a być może tysiącom Żydów, fałszywe zaświadczenia, że są polskimi katolikami. Umożliwiło im to wyjazd do krajów obu Ameryk, a także do Palestyny.

Zasługi polskiego konsula przypomniał żydowski działacz z Los Angeles, Bob Meth. Jego dziadek żyjący w Polsce przedostał się w 1939 roku ze Lwowa do Stambułu. Tam dowiedział się, że można otrzymać wizę brazylijską pod warunkiem potwierdzenia, że jest się katolikiem. Znajomy zabrał go do polskiego konsulatu, gdzie on i jego rodzina otrzymali nieodpłatnie zaświadczenia, że są katolikami. Następnie uzyskali wizy brazylijskie, dzięki którym wyjechali do Indii, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Bob Meth zwrócił się o weryfikację tych informacji do ambasadora Polski w Turcji, Jakuba Kumocha. Był on wcześniej ambasadorem w Szwajcarii i przyczynił się do nagłośnienia działalności „grupy Ładosia”, która w czasie wojny wystawiała fałszywe paszporty żydowskim uciekinierom. Dzięki ambasadorowi Kumochowi znaleziono w Archiwum Akt Nowych w Warszawie dziesiątki datowanych na okres wojny potwierdzeń wyznania katolickiego, wystawionych osobom o żydowskich imionach i nazwiskach. Spora część dokumentów potwierdza wyjazd ich posiadaczy do ówczesnej Palestyny Brytyjskiej. „Według naszej wiedzy każdy, kto otrzymał dokumenty wystawione przez Witolda Rychlewicza – przeżył” – powiedział ambasador Kumoch.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że Witold Rychlewicz urodził się w 1903 roku w Mielnikowicach na Ukrainie. W wieku 17 lat wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W roku 1937 został konsulem w Stambule. Pełnił tę funkcję do roku 1941, po czym przedostał się do Palestyny. Wstąpił tam do Armii Andersa, z którą przeszedł szlak bojowy we Włoszech. Po 1946 roku przeniósł się do Londynu, gdzie zmarł w 1964 roku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię