Polacy dyrektorami w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym

Po raz pierwszy w historii Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych – Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli stanowiska w listopadzie i będą je sprawować przez dwa lata.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowym (BŚ) Polacy stanęli na czele tak zwanej konstytuanty, czyli grupy państw na jakie podzielone są obie instytucje. Do naszej należą także Szwajcaria, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Zwyczajowo na czele grupy stali Szwajcarzy.

Od 2016 roku w MFW Polak i Szwajcar rotacyjnie sprawują tę funkcję. W tym roku objął ją Piotr Trąbiński. „ Funkcja dyrektora wykonawczego jest wzmocnieniem pozycji Polski. Dzięki niej uzyskujemy pierwszeństwo w dostępie do informacji, mamy wpływ na decyzje Funduszu. Siła takiego państwa jest zauważalna na zewnątrz” – powiedział Piotr Trąbiński, który wcześniej był asystentem dyrektora wykonawczego.

W Banku Światowym Polska po raz pierwszy kieruje konstytuantą. Na jej czele stanęła Katarzyna Zajdel-Kurowska. „Pozycja dyrektora ma realny wpływ na działalność Banku ale daje też ogromną możliwość promocji kraju na arenie międzynarodowej” – powiedziała Zajdel-Kurowska. Nowa dyrektor wykonawcza Banku Światowego wyjaśniła, że Rada Dyrektorów do której weszła podejmuje kluczowe decyzje dotyczące strategii grupy Banku Światowego, między innymi przyznaje granty oraz pożyczki.

Katarzyna Zajdel-Kurowska przed wyjazdem do Waszyngtonu przez 5 lat była członkiem zarządu NBP oraz wiceministrem finansów w latach 2007-2009. Katarzyna Zajdel-Kurowska dodała, że w tej chwili zarówno dla zarówno Banku Światowego jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego priorytetem jest kryzys związany z koronawirusem. Fundusz koncentruje się na skutkach kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię