COVID-19 przyczyną największych strat w historii branży turystycznej

envato

Ilość podróży międzynarodowych od stycznia do października spadła o 72 procent względem tego samego okresu poprzedniego roku – wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.

Do najgorszego roku w historii turystyki przyczyniły się: globalna walka z pandemią koronawirusa, niskie zaufanie konsumentów oraz ograniczenia w przemieszczaniu się.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki, straty tej branży są szacowane na 935 miliardów dolarów. Za granicę podróżowało 900 milionów turystów mniej niż w roku 2019. To dziesięciokrotność strat z 2009 roku, kiedy trwał globalny kryzys gospodarczy.

Od stycznia do października niektóre regiony w Azji – w tym Chiny – odnotowały nawet 100 procentowy spadek turystyki. W innych regionach Azji liczba przyjazdów spadła o 82 procent. Na Bliski Wschód podróżowało 73 procent mniej turystów niż rok temu, a do Afryki 69 procent. Turystyka międzynarodowa zarówno do Europy, jak i obu Ameryk spadła o 68 procent.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikaszwili powiedział, że w obecnej sytuacji niezbędne jest skoordynowane podejście do łagodzenia i znoszenia obostrzeń we wszystkich krajach. „Nie tylko pozwoli to na otwarcie miejsc turystycznych, ale jasne i spójne zasady obowiązujące w poszczególnych krajach znacznie przyczynią się do odbudowania zaufania do podróży międzynarodowych” – dodał sekretarz generalny.

Na podstawie aktualnych danych Światowa Organizacja Turystyczna spodziewa się, że całym 2020 roku turystyka międzynarodowa odnotuje nawet 75-procentowy spadek. Może to oznaczać 2 biliony dolarów starty w światowym PKB.

Światowa Organizacja Turystyki oczekuje, że dostępność szczepionki przeciw COVID poprawi sytuację ekonomiczną branży. Ze scenariusza na lata 2021-2024 ONZ-owskiej agendy do spraw turystyki wynika, że w drugiej połowie przyszłego roku jest możliwe wznowienie globalnego ruchu turystycznego. Jednak powrót turystyki do poziomu z 2019 roku może zająć od dwóch do czterech lat.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię