Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie szczepionki firmy Pfizer i BionTech

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla jej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.

Szczepionka uzyskała warunkową akceptację, ale producent będzie zobowiązany do dalszego prowadzenia badań i monitorowania jej działania. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków zapewnili, że szczepionka firm Pfizer i BionTech spełnia wyśrubowane, unijne normy. Szefowa Agencji Emer Cooke  powiedziała, że naukowa ocena otworzyła drogę do pierwszego dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko Covid-19 wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i kontrolami. Według niej, jest to znaczący krok w walce z pandemią.

Harald Enzmann z Europejskiej Agencji Leków podkreślał wysoką skuteczność zatwierdzonej dziś szczepionki. Według danych producenta, badania kliniczne wykazały jej skuteczność na poziomie 95 procent. Szczególnie dotyczy to osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym osób z astmą, cukrzycą czy wysokim ciśnieniem. Unijna agencja przyznała, że podczas badań pojawiły się działania niepożądane, ale były one łagodne i ustępowały po kilku dniach. Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków powiedział, że szczepionka będzie skuteczna również wobec nowego wariantu koronawirusa.

Szczepionka firmy Pfizer będzie w tym samym czasie dostępna w dwóch dawkach dla osób powyżej 16 roku życia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Decyzje dotyczące jej podawania kobietom w ciąży będą podejmowane indywidualnie, na podstawie oceny ryzyka. Od końca grudnia co tydzień unijne kraje mają otrzymywać kolejne dawki szczepionek. Do września przyszłego roku dostarczonych ma być 200 milionów dawek szczepionek. Docelowo umowa z amerykańsko-unijną firmą, wynegocjowana przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich, przewiduje dostawy 300 milionów dawek.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię