Na półkuli północnej rozpoczęła się astronomiczna zima

envato

21 grudnia na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczna zima. O godzinie 11.02 Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim i wstąpi w znak Koziorożca. Będzie to najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe.

Słońce wzejdzie o 7.43, a zajdzie o 15.25. Dzień potrwa 7 godzin i 43 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Do końca roku pozostanie 9 dni. Po tym dniu kolejne będą stopniowo stawały się coraz dłuższe. Szybciej będzie przybywało dnia od Nowego Roku, o czym mówi staropolskie przysłowie „Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok”.

Zima astronomiczna przychodzi w momencie przesilenia zimowego, 21 lub 22 grudnia. Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej – najdłuższy. Zima kalendarzowa przypada zawsze 22 grudnia. W tym roku (2020) między jedną i drugą zimą mamy jeden dzień różnicy. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku.

Zima astronomiczna nie zawsze pokrywa się z klimatyczną. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz. Często już na przełomie listopada i grudnia pojawiają się mróz i śnieg, w tym roku jednak taka prawidłowość się nie sprawdziła.

Za zimę klimatyczną przyjmuje się miesiące, w których średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest na Podhalu, w Karkonoszach i na Pojezierzu Mazurskim, najcieplej w Trójmieście i w Szczecinie.

Zima astronomiczna potrwa do momentu równonocy wiosennej, który nastąpi 20 marca 2021 roku. Dzień później – 21 marca powitamy wiosnę kalendarzową, która zawsze przypada tego samego dnia.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię