Wykryto kolejny szczep koronawirusa

Wykryto kolejny szczep koronawirusa

Kolejny wariant koronawirusa został wykryty na Wyspach. Trafił do Zjednoczonego Królestwa z RPA. Minister zdrowia Matt Hancock ostrzega, że zakazić się nim jest jeszcze łatwiej, niż innym nowym wariantem – tym, który sprawił, że około pięćdziesięciu krajów na świecie zamknęło granicę z Królestwem.

„Ten nowy wariant jest wysoce niepokojący. Rozprzestrzenia się jeszcze łatwiej i zmutował bardziej niż nowy wariant, który niedawno zidentyfikowaliśmy w Królestwie” – stwierdził Matt Hancock.

Na razie w kraju wykryto dwa przypadki. Rząd nakazał natychmiastową kwarantannę każdemu, kto w ciągu ostatnich dwóch tygodni przybył do kraju z RPA. Minister poinformował o natychmiastowym ograniczeniu ruchu z republiki. Brytyjscy naukowcy z laboratorium w Porton Down wkrótce poddadzą ten wariant analizie.

W Anglii ogłoszono nowe restrykcje. Od 26 grudnia kolejne rejony Anglii staną się strefą czwartą. De facto będzie w nich panował lockdown. Chodzi między innymi o hrabstwa Sussex, Suffolk i Norfolk, a także o okolice Cambridge i Oksfordu. Decyzję ogłosił minister zdrowia Matt Hancock. „Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń, hospitalizacji i ludzi, którzy umierają na koronawirusa, musimy działać. To absolutnie kluczowe” – podkreślił.

W strefie czwartej zakazane są spotkania z innymi, z wyjątkiem jednej osoby i to tylko na zewnątrz. Zamknięte muszą być bary, restauracje i sklepy niesprzedające podstawowych produktów. Obowiązuje nakaz pozostania w domu.
Na innych terenach – na przykład na Isle of Wight i w Somerset – również zwiększy się poziom zagrożenia: z drugiego na trzeci. Strefą drugą stanie się Kornwalia, gdzie dotychczas panowała największa normalność.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię