Jak wygląda w czasach COVID-19 miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Palestyńskie Betlejem jest w tych dniach najważniejszym miejscem dla chrześcijan obrządku zachodniego. To właśnie tam urodził się Chrystus, a pamiątką jego przyjścia na świat są obchodzone właśnie Święta.

Betlejem to miasto, które jest znane na cały świat i żyje z turystyki. Ale kiedyś były to przedmieścia położonej 10 kilometrów dalej Jerozolimy. “To była mała miejscowość pod Jerozolimą, więc większość ludzi była związana z pracami rolnymi albo byli rzemieślnikami, którzy pracowali w Jerozolimie” – wyjaśnia pracujący w Ziemi Świętej polski dominikanin, ojciec Łukasz Popko.

Obecnie Betlejem jest jednym z głównych miast Autonomii Palestyńskiej. Liczy 30 tysięcy mieszkańców, w większości muzułmanów. Ocenia się, że chrześcijanie stanowią co najmniej 30 procent ludności. “Miasto Betlejem i okolice to szczególne pod względem religijnym miejsce” – mówi architekt i planistka z Betlejem, Ghadeer Najjar. „Nie chodzi tylko o Bazylikę Narodzenia. W całej okolicy mamy w sumie ponad 30 kościołów różnych odłamów chrześcijaństwa. Chodzą do nich palestyńscy chrześcijanie” – dodaje Ghadeer Najjar.

Większość mieszkańców żyje z turystów, których każdego roku jest tutaj 2 miliony. Ten rok jest dla miasta bardzo trudny, bo od marca zamknięte są granice Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Na Boże Narodzenie nie przyjechały tym razem tłumy turystów. Hotele stoją puste, zamknięta jest większość sklepów z pamiątkami.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię