UE: Rozpoczęła się dystrybucja szczepionek Pfizera przeciwko COVID-19

W państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się dystrybucja pierwszych partii szczepionek Pfizera przeciwko koronawirusowi. 10 tysięcy preparatów dotarło już między innymi do Polski.

Szczepienia we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej rozpoczną się jutro. W Polsce najpierw szczepieni będą medycy i pracownicy służby zdrowia. Pierwsi zaszczepieni zostaną medycy w warszawskim szpitalu MSWiA.

Pierwsza partia szczepionek dotarły też do Francji, do centralnego magazynu farmaceutycznego na przedmieściach Paryża. Jako pierwsi zostaną zaszczepieni między innymi pensjonariusze domu spokojnej starości w Dijon i pacjenci oddziału opieki długoterminowej w szpitalu w Sevran.

W Europie narosła obawa przed nowym szczepem koronawirusa, który odkryto w Wielkiej Brytanii. Mutacja jest bardziej zaraźliwa, ale nie niesie ze sobą obaw o ewentualny groźniejszy przebieg Covid-19. W reakcji na mutację wiele krajów Unii, ale też część krajów spoza wspólnoty, zamknęła granice dla podróżnych z Wielkiej Brytanii. Zamknięcie granicy francusko-brytyjskiej spowodowało, że kilkanaście tysięcy ciężarówek i kierowców utknęło na święta Bożego Narodzenia w portach w południowo-wschodniej Anglii. Przypadki nowego szczepu odnotowano już we Francji, Danii, Niemczech, a także Japonii i Australii.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa ludzi, by przestrzegali zasad dystansu i higieny. O współpracę w zakresie dystrybucji szczepionki przeciw koronawirusowi, zwłaszcza najbardziej potrzebującym i najbiedniejszym wezwał papież Franciszek.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię