Masowe szczepienia na COVID-19 w Chinach

masowe szczepienia w Chinach

Od minionego piątku w Chinach trwają masowe szczepienia na Covid-19 – podają tamtejsze media. Pierwsza chińska szczepionka na koronawirusa została dopuszczona do powszechnego użytku ostatniego dnia ubiegłego roku. W ciągu najbliższych 6 tygodni Chiny zamierzają zaszczepić około 50 mln osób.

W Chinach w pierwszej kolejności szczepione są osoby z 9 grup uznanych za kluczowe – m.in. pracownicy służby zdrowia, służby celnej czy osoby zajmujące się handlem importowaną mrożona żywnością. Chińskie władze utrzymują, że część ognisk koronawirusa w Chinach powstała w wyniku kontaktu z patogenem na importowanych mrożonkach.

Czytaj również: 41-letnia kobieta zmarła dwa dni po szczepieniu. Wszczęto postępowanie

Chiński dziennik „Global Times” zwraca uwagę, że część zachodnich mediów kwestionuje bezpieczeństwo i skuteczność pierwszej chińskiej szczepionki na Covid-19. Wcześniej pojawiały się bowiem rozbieżne dane dotyczące jej skuteczności, a w oficjalnych dokumentach rejestracyjnych określono ją na poziomie prawie 80 procent.

Gazeta podkreśla, że mimo tego chińską szczepionkę zakupiły już takie państwa jak Indonezja czy Egipt. Do chińskiego nowego roku, który przypada w połowie lutego, w Chinach zaszczepionych ma zostać 50 mln osób. Okres świąteczny w Chinach uznawany jest za największą czasową migrację na świecie. Władze obawiają się, że wznowienie masowych podróży zwiększy ryzyko zakażeń.

IAR

Farmaceuta z Wisconsin zniszczył setki szczepionek. Usłyszał zarzuty

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię