Zabezpieczono ładunki wybuchowe przy Kapitolu

Ponad tysiąc żołnierzy gwardii narodowej zostało skierowanych  do Kongresu USA. Podczas starć rannych zostało kilku policjantów. Media donoszą również o ładunki wybuchowych w okolicach Kapitolu. Zabezpieczyła je policja.

Siedziba Kongresu w Waszyngtonie jest już bezpieczna po sprawdzeniu pirotechnicznym – informuje przedstawiciel władz USA, Paul Irving. Wcześniej budynek szturmowali, wkraczając także do środka, zwolennicy prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Demonstranci zostali usunięci. Pentagon poinformował, że w związku z sytuacją na Kapitolu aktywowano 1100 żołnierzy Gwardii Narodowej. Dodatkowo do stolicy przybyło 200 policjantów z sąsiedniego stanu Wirginia. Dodatkowe siły zostaną rozlokowane wokół siedziby Kongresu i w innych punktach miasta.

Te bezprecedensowe kroki są następstwem chaosu jaki zapanował na Kapitolu podczas procedury liczenia głosów elektorskich. Zwolennicy Donalda Trumpa sforsowali barierki ochronne i wkroczyli do siedziby Kongresu. Posiedzenie parlamentu zostało przerwane, a jego uczestnicy ewakuowani.

O 6 wieczorem  czasu lokalneg w Waszyngtonie ma zacząć obowiązywać godzina policyjna, którą ogłosiła burmistrz miasta Muriel Bowser.

Czytaj również: Waszyngton: Kobieta postrzelona podczas zamieszek na Kapitolu

Wystąpienie prezydenta Trumpa i prezydenta elekta Joe Bidena

Prezydent Donald Trump zaapelował do manifestantów by zakończyli protesty i udali się do domów.Jednoczenie przypomniał, że wybory zostały skradzione . „Wiem, że jesteście zranieni. Mieliśmy wybory, które nam skradziono (…)  Musicie pójść teraz do domu, musimy mieć pokój, musimy mieć prawo i porządek. Kochamy was, jesteście wyjątkowi, (…) wiem co czujecie, rozejdźcie się w pokoju do domów -powiedział na nagraniu, które zamieścił na mediach społecznościowych.

Z apelem o zaprzestanie przemocy wystąpił też prezydent-elekt Joe Biden. „Powiem to jasno. Sceny chaosu nie odzwierciedlają prawdziwej Ameryki. Tego, kim jesteśmy. To są małe grupy ekstremistów. To nie demokratyczny protest. To chaos i nieporządek. To się musi skończyć. Teraz. Wzywam tłum do tego, by pozwolić demokracji działać” – mówił poruszony prezydent-elekt.

Zwrócił się także do Trumpa. Słowa prezydenta mają moc. Nieważne złe czy dobre. Najgorsze, co prezydent może zrobić, to inspirować do złego.Wzywam prezydenta  Donalda Trumpa, aby wystąpił teraz w telewizji ogólnokrajowej, aby wypełnił swoją przysięgę, aby bronił konstytucji, i aby zażądał końca tych ataków. Wybijanie okien w Kapitolu?! To nie protest. To insurekcja. Swiat patrzy i patrzą Amerykanie”

AL

źródło IAR, The Hill

Zwolennicy Trumpa wtargnęli do budynku Kapitolu. Kongres przerwał obrady

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię