Pritzker i kongresmeni z Illinois chcą natychmiast usunąć Trumpa

Kongresmeni ze stanu Illinois wystosowali apel o usunięcia prezydenta Trumpa. Adam Kinzinger zwrócił się do Republikanów o potępienia Trumpa: „On nie jest już liderem naszej partii, a nasza partia musi odrzucić jego zdradę.”

Po zamieszkach na Kapitolu, Gubernator J.B. Pritzker i kilku członków Kongresu ze stanu Illinois wezwało do usunięcia prezydenta Donalda Trumpa ze stanowiska. J.B. Pritzker zwrócił się do Kongresu o rozpoczęcie procedury impeachmentu za zachęcanie – jak to ujął – „do zamachu stanu”.

Pritzker na Twittera oskarżył prezydenta o „podżeganie do przemocy”.„Dwa tygodnie to za długo, aby Donald Trump pozostał na stanowisku, może dalej podżegać do nieopisanej przemocy”.

 

Lokalni Kongresmeni – wyrażają swój szok i mocno negują to co wczoraj zobaczyli. Członkowie Izby Reprezentantów Laura Underwood i Brad Schneider wydali w czwartek rano oświadczenia wzywające do prezydenta ze stanowiska.

Underwood przekazała w oświadczeniu: „Brutalny i zdradziecki atak na Kongres Stanów Zjednoczonych został podżegany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sam przyznał, że starał się obalić wybory i wolę narodu amerykańskiego. Nasza demokracja jest zagrożona i nie możemy czekać na jego usunięcie do Dnia Inauguracji- to musi stać się natychmiast „

Kinzinger opublikował na Twitterze wideo oświadczenie, w którym częściowo stwierdził, że „szturm na stolicę był próbą zamachu stanu, a jego celem było unieważnienie wyboru nowo wybranego prezydenta”. Obecny prezydent podżegał do tego zamachu, zachęcał do niego i niewiele zrobił, by chronić stolicę i konstytucję. Odrzucam ten chaos i potępiam prezydenta za to, że na to pozwolił.”

 

Liderzy amerykańskiego biznesu wezwali wiceprezydenta by poważnie rozważył odsunięcie Trumpa od władzy. Jay Timmons, szef Krajowego Stowarzyszenia Producentów w USA uważa, że wiceprezydent Mike Pence powinien wraz z gabinetem „poważnie rozważyć” odsunięcie Trumpa od władzy.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię