91. rocznica rozgłośni Polskiego Radia we Lwowie

15 stycznia 1930 roku – 91 lat temu zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie. Stacja cieszyła się popularnością dzięki audycjom rozrywkowym dla dzieci i dorosłych, nadawanym również w zasięgu ogólnopolskim. Działalność Polskiego Radia we Lwowie przerwała II wojna światowa.

Słuchaczy Polskiego Radia Lwów witał sygnał skomponowany przez związanego z rozgłośnią dyrygenta Tadeusza Seredyńskiego. Wśród audycji najbardziej popularną, bo retransmitowaną na falach ogólnopolskiej rozgłośni Polskiego Radia, była Wesoła Lwowska Fala a także słynny duet lwowskich baciarów – Szczepcio i Tońcio, ale też występy znanych lwowskich gwiazd – wśród nich między innymi Włady Majewskiej.

W przededniu wojny Lwów był jednym z najlepiej zradiofonizowanych miast w Polsce z 45 tysiącami abonentów radiowych. Polskie Radio Lwów zakończyło nadawanie we wrześniu 1939 roku po ataku Niemiec i Sowietów na Polskę. Do przedwojennej tradycji nawiązuje współczesne Radio Lwów, nadające od 1992 roku kilkugodzinne audycje w języku polskim.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię