„Kupuj amerykańskie”. Biden podpisze specjalne rozporządzenie

"Kupuj Amerykańskie" Biden podpisze specjalne rozporządzenie

Prezydent Biden planuje podpisać w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze mające na celu wzmocnienie przepisów „Buy American”(„Kupuj amerykańskie”). Chce zwiększyć zamówienia rządu federalnego na towary wyprodukowane w USA.

Rozporządzenie ma wprowadzić kilka zmian, które wymogą od agencji rządowych zaopatrywanie się w produkty krajowe. W praktyce ma zostać stworzony nowy podmiot w Biurze Zarządzania i Budżetu Białego Domu (OMB), który będzie nadzorować realizację przepisu oraz utworzy centralny przegląd zwolnień z wymogów – mówią urzędnicy administracji. Ma to na celu zmiejszenie liczby niepotrzebnych zwolnień, które pozwalają agencjom na zakup towarów za granicą. W planach jest również utworzenie strony internetowej, na której można by publicznie przeglądać wnioski o zwolnienie.

Rozporządzenie spowoduje, że rząd federalny będzie częściej kupował produkty i towary wyprodukowane w Ameryce, a tym samym wzmocni krajową produkcję – podkreślają urzędnicy nowej  administracji. „Biden zamierza zrobić duży krok w kierunku odbudowy kręgosłupa Ameryki – związków zawodowych i klasy średniej” –  powiedział jeden z urzędników administracji. „Uważa on bowiem, że to co produkujemy w całej Ameryce jest podstawą naszej strategii gospodarczej”.

Rozporządzenie wykonawcze, jest zgodne z planem „Buy American” opisanym przez Bidena podczas kampanii wyborczej. Były prezydent Trump w 2017 roku podpisał podobny dokument „Buy American and Hire American” („Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów ”).Skupiał się na radykalnej rewizji i zaostrzeniu kontroli nad programem wizowym H-1B.  Rozporządzenie wymagało również od rządu pełnego egzekwowania przepisów wymagających od agencji zakupu krajowych produktów.

Urzędnicy z nowej administracji argumentowali, że zarządzenie Trumpa nie spowodowało  faktycznych zmian. „W praktyce nic się nie wydarzyło” – powiedział urzędnik administracji. „Podejście, które prezydent uruchamia jutro, ma na celu upewnienie się, że działały agresywnie i przejrzyście,  aby fundamentalnie zmienić strukturę i proces przepisów Buy America”

AL

Nowe zasady po przekroczeniu polskiej granicy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię