„Szóstak Jana Sobieskiego” wyróżniony na konkursie Coin Constellation 2020

Wyemitowana przez Narodowy Bank Polski srebrna moneta kolekcjonerska „Szóstak Jana Sobieskiego” została wyróżniona w międzynarodowym konkursie Coin Constellation 2020. Moneta została wyemitowana w 2019 roku w ramach serii „Historia monety polskiej”.

Joanna Stępniewicz z departamentu emisyjno-skarbcowego NBP powiedziała, że na monecie wyemitowanej przez bank centralny odwzorowano oryginalną monetę „Szóstak Jana Sobieskiego”, do której dodano elementy dekoracyjne. Wskazała że na rewersie wyemitowanej przez NBP monety widać awers szóstaka z wizerunkiem króla, a z prawej strony orła z herbem Sobieskich – Janina. Natomiast na awersie monety NBP umieszczono rewers szóstaka, a w tle fragment płaskorzeźby z pałacu w Wilanowie, przedstawiającej Sobieskiego na koniu tuż przed koronacją.

Joanna Stępniewicz podkreśla, że Coin Constellation to prestiżowy międzynarodowy konkurs numizmatyczny. Przypomniała, że monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są regularnie nagradzane na międzynarodowych konkursach. Warto wspomnieć, że wyemitowana w 2014 roku srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych, upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego, zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie Coin of the Year 2016. Natomiast w 2018 roku moneta kolekcjonerska „Mikołaj Kopernik” zdobyła główną nagrodę w kategorii „Moneta klasyczna” w konkursie Coin Constellation.

Dzisiaj Narodowy Bank Polski wyemitował kolejne monety kolekcjonerskie z serii „Skarby Stanisława Augusta”. Są to srebrna i złota moneta „Jan Kazimierz Waza”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię