Swiatłana Cichanouska nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Liderka białoruskiej opozycji powiedziała, że nominowanie jej do Pokojowej Nagrody Nobla traktuje jako wyraz uznania dla jej narodu. Swiatłana Cichanouska odniosła się w ten sposób do informacji, że prezydent Litwy zgłosił jej nominację.

Litewskie media poinformowały w sobotę, że prezydent Gitanas Nauseda nominował Swiatłanę Cichanouska do Pokojowej Nagrody Nobla. Pałac Prezydencki odmówił komentarza w tej sprawie. Liderka białoruskiej opozycji natomiast nawiązała do tej informacji podczas uroczystości 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Swiatłana Cichanouska odznaczyła litewskich archeologów, którzy kilka lat temu na wileńskiej Górze Zamkowej odnaleźli szczątki powstańców styczniowych. Białoruska opozycjonistka przypomniała, że jednym z przywódców powstania był Wincenty Konstanty Kalinowski. Białorusini uznają go za swojego bohatera narodowego.

Swiatłana Cichanouska podkreśliła znaczenie dla narodu białoruskiego dziedzictwa historycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego. „Hasłem powstania styczniowego były słowa , skierowane do wszystkich narodów, które zamieszkiwały wówczas imperium rosyjskie” – przypomniała Swiatłana Cichanouska. Powiedziała też, że pochówek Wincentego Konstantego Kalinowskiego i pozostałych powstańców w Wilnie w 2019 roku był dla Białorusinów powodem do dumy. Stanowił też okazję do zamanifestowania swoich symboli narodowych, takich jak biało-czerwono-białe flagi.

Szczątki powstańców styczniowych zostały odnalezione w 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej. Wśród nich byli przywódcy zrywu – Zygmunt Sierakowski i Wincenty Konstanty Kalinowski. Powstańcy spoczęli w centralnej kaplicy na cmentarzu na Rossie. W uroczystym pochówku wzięli udział między innymi prezydenci Polski i Litwy.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię