Była dziennikarka „Charlie Hebdo” nominowana do pokojowej Nagrody Nobla

Francuska publicystka Zineb El Rhazui – była redaktorka satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” – została nominowana do pokojowej Nagrody Nobla. Dziennikarka od wielu lat angażuje się w walkę z radykalnym islamem. El Rhazui żyje dziś pod stałą ochroną policji i jest jedną z najbardziej chronionych osób we Francji.

W wywiadzie dla tygodnika „Le Point” Zineb El Rhazui tłumaczyła, że jej kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla zgłosił norweski polityk. Dziennikarka od wielu lat współpracuje z norweską organizacją pozarządową wspierającą integrację muzułmanów ze społeczeństwami państw, w których mieszkają. El Rhazui mówiła francuskim mediom, że nominację do Nagrody Nobla traktuje jako znak, iż walka z radykalnym islamem powinna być prowadzona w sposób pokojowy.

Zineb El Rhazui zasłynęła z ostrych wypowiedzi w mediach, w których ostrzegała przed islamizacją francuskiego społeczeństwa i utratą wolności słowa. W swoich publikacjach wzywała władze do „zniszczenia islamskiego faszyzmu”. Wcześniej dziennikarka była kilkakrotnie więziona w Maroku za krytykę islamu. Po przyjeździe do Francji pracowała dla tygodnika „Charlie Hebdo”. Od czasu zamachu na redakcję w 2015 roku El Rhazui regularnie otrzymuje groźby śmierci i nie może poruszać się bez policyjnej ochrony.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię