Eksperci ostrzegają: Nie udostępniaj swojej karty szczepień w mediach społecznościowych

0
441
Nie udostępniaj swojej karty szczepień w mediach społecznościowych

W ostanim czasie w mediach społecznościowych coraz więcej osób umieszcza zdjęcia swoich kart szczepień, które potwierdzają przyjęcie szczepionki na koronawirusa. Nie róbcie tego!

Osoby, które publikują zdjęcia swoich kart szczepień COVID-19 mogą paść ofiarą oszustwa – ostrzega Better Business Bureau, “Kiedy publikujesz zdjęcie takiej karty, to musisz zdawać sobie sprawę, że zawiera ona twoje dane” – przestrzega Sandra Guile, dyrektor komunikacji w Better Business Bureaus –“Jest tam data urodzenia, imię i nazwisko. Te informacje mogą zostać wykorzystane na przyklad do otworzenia karty kredytowej” – dodała.

Karty zawierają osobiste dane takie jak nazwisko, data urodzenia i miejsce, gdzie zostałeś zaszczepiony, więc umieszczanie ich w internecie może doprowadzić do kradzieży tożsamości. Jest to jeszcze bardziej ryzykowne, jeśli ustawienia prywatności umożliwią obserwacje postów osobom spoza grona twoich znajomych.

Dodatkowo publikowanie kart w sieci daje oszustom możliwości podrabiania takich kart. “Im więcej zdjęć kart jest dostępnych, tym łatwiej jest je podrobić” – przekazało BBB. W Wielkiej Brytanii już odnotowano pierwsze tego typu przypadki.

Czytaj również: 19-latek trafił na OIOM kilka dni po szczepieniu na Covid-19

Biuro zaleca również, aby zwracać uwagę na to co publikujemy w mediach społecznościowych. Czasami zdarza się, że “wrzucamy” posty, które mogą sugerować nasze hasła lub pytania zabezpieczające nasze konto. Często naszej uwadze umyka fakt, że dzielenie się informacjami o ulubionych miejscach, filmach etc, jest bardzo przydatne dla kogoś, kto próbuje ukraść naszą tożsamość.

W ostatnich tygodniach FBI, Interpol ostrzegały przed stronami internetowymi reklamującymi fałszywe lekarstwa i szczepionki COVID-19. Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, FBI i Departament Sprawiedliwości apelują do ludzi o zgłaszanie wszystkich oszustw związanych ze szczepionką  na COVID-19

AL

Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy ws. budowy muru na granicy z Meksykiem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię