Proces impeachmentu rozpoczął się dramatycznym nagraniem. Nowy dowód

Demokraci rozpoczęli proces impeachmentu od prezentacji dramatycznego nagrania ze szturmu na Kapitol. W Senacie rozpoczął się dziś drugi proces impeachmentu Trumpa. Były prezydent oskarżony jest o podburzenie tłumu swoich zwolenników do szturmu na Kapitol i przerwania procedury liczenia głosów elektorskich w wyborach prezydenckich.

Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem USA, któremu dwukrotnie postawiono zarzuty w ramach procedury impeachmentu. Do jego skazania potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 senatorów. Oznacza to, że do demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 republikanów.

W Sensie zaprezentowano wideo dokumentujące oblężenie z 6 stycznia, które przeplata się z przemówieniem jaki były prezydent wygłosił tego dnia do swoich zwolenników. „Pójdziemy Pennsylvania Avenue … i prosto na Kapitol i spróbujemy dać naszym republikanom, tym słabym … spróbujemy dać im ten rodzaj dumy i śmiałości, którego potrzebują, aby odzyskać nasz kraj” – mówi Trump w nagraniu.

 

Film pokazuje do tej pory nieujawnione ujęcia, w których tłum krzyczy „przejmijcie Kapitol”. Nagrania obrazują zamieszki i starcia z policją do których doszło tego dnia. Na końcu pojawia się napis: „Co najmniej siedem osób straciło życie, ponad 140 funkcjonariuszy odniosło obrażenia, a wiele innych osób zostało poważnie dotkniętych”.

Następnie wideo pokazuje tekst tweeta, który Trump opublikował cztery godziny później: „To są rzeczy i wydarzenia, które mają miejsce, gdy święte zwycięstwo w wyborach jest zabrane wielkim patriotom, którzy są źle i niesprawiedliwie traktowani przez długi czas. Idźcie do domu z miłością i spokojem. Zapamiętajcie ten dzień na zawsze!  .

Raskin rozpoczął proces impeachmentu argumentując, że jeśli Trump nie zostanie skazany stworzy to sytuacje, która potencjalnie rozgrzeszy wszystkich przyszłych prezydentów z nielegalnego postępowania.

Skrytykował adwokatów Trumpa, którzy przekonując że sądzenie byłego prezydenta w procesie impeachmentu jest nielegalne i niezgodne z konstytucją. Prawnicy Donalda Trumpa przekonują również , że jego apele do zwolenników miały czysto retoryczny charakter i nie były wezwaniem do przemocy.

„Ich argumentem jest to, że jeśli popełnisz przestępstwo w ciągu ostatnich kilku tygodni urzędowania, masz konstytucyjną bezkarność, ujdzie ci to na sucho ”– powiedział Raskin. „Stworzyłoby to zupełnie nowy wyjątek od Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki… jest to zaproszenie dla  kończącego kadencję prezydenta, aby zrobił wszystko co może, w tym użył przemocy … aby zablokować pokojowe przekazywanie władzy… to zaproszenie do najgorszego koszmaru… ”.

W kolejnych dniach oskarżyciele reprezentujący Izbę Reprezentantów oraz obrońcy Donalda Trumpa będą przedstawiać argumenty za jego skazaniem lub uniewinnieniem. Przed ostatecznym głosowaniem obie strony przedstawią argumenty końcowe.  W tej chwili nie wiadomo czy Senat zdecyduje się na powołanie świadków.

AL

źródło: The Hill

Rozpowszechniasz mity o szczepionkach? Facebook usunie twoje konto

Eksperci WHO zakończyli misję. Brali pod uwagę cztery hipotezy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię