Morawiecki: Podatek od reklamy ma wyrównać szanse firm krajowych i globalnych korporacji

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia, że nowy podatek od reklamy ma wyrównać szanse firm krajowych i globalnych korporacji. „Nie może być tak, że biedni stają się bardziej biedni, dlatego że bogaci stają się coraz bardziej bogaci, oni też muszą partycypować w rozwoju społeczno-gospodarczym” – mówił szef rządu na konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki powiedział, że ta danina ma sprawić, iż system podatkowy będzie w stanie nadążyć za gwałtownymi zmianami w gospodarce. W tym kontekście przypomniał o rozmowach na forum unijnym, czy w ramach OECD w sprawie opodatkowania wielkich firm i wskazał m. in. na Apple, Google, czy Facebooka i Amazona.

Przypomniał, że był prowadzony dialog z koncernami, ale się on przedłużał. Szef rządu zarzucił tym firmom, że niewiele podatków płacą choćby w Polsce. „One korzystają z rajów podatkowych” – wyjaśnił, wskazując na Irlandię, jako przykład takiego państwa, w którym duże korporacje ulokowały centrale i, jak to ujął, „tam płacą znikome podatki, praktycznie zerowe”.

Premier zauważył, że opodatkowanie wielkich koncernów stało się faktem we Francji, Hiszpanii i Włoszech. „Nie chcemy już dłużej czekać i wdrażamy rozwiązania, które mają w znacznym stopniu odpowiedzieć na nowy cyfrowy świat, który pojawia się w okienkach naszych telewizorów, komputerów, telefonów” – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

iar

fot.screen shot YouTube

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię