Illinois rozszerza szczepienia. Chicago i powiat Cook nie dołączą do reszty stanu

Program szczepień został podzielony na etapy. To jak szybko dostaniesz szczepionkę zależy od twojego wieku, zawodu oraz ogólnego stanu zdrowia. Stan Illinois poszerza grupę osób, która się na nie zakwalifikuje.

Gubernator ogłosił, że rozszerza szczepienia o osoby w wieku 65 lat i młodsze, które cierpią na choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, choroby serca płuc, nowotwory, otyłość  i inne. Szczepienia mają rozpocząć się 25 lutego. Priorytetowo mają być również traktowane osoby z niepełnosprawnościami i kobiety w ciąży.

„Ci, którzy nie ukończyli 65 lat i mają choroby współistniejące, są narażeni na powikłania, a nawet śmierć, jeśli zachorują na COVID-19” – powiedział Pritzker. „Więc jak tylko otrzymamy wystarczający zapas szczepionek, musimy zadbać o ich ochronę.

Niestety Chicago i powiat Cook nie dołączą do reszty stanu Illinois. Są zmuszone do przesunięcia daty rozpoczęcia kolejnego etapu szczepień. We wspólnym oświadczeniu burmistrz Lori Lightfoot i prezes Zarządu Powiatu Cook Toni Preckwinkle przekazali, że nie są zaopatrywani w wystarczającą szczepionek, aby poszerzyć grupę.

„Rozszerzenie spowodowałoby, ze ponad milion dodatkowych osób przeszłoby do do Fazy 1B, utrudniłoby to szczepienie osobom starszym oraz pracownikom służby zdrowia” – powiedziała burmistrz.

Gubernator zauważył również, że wszystko jest na dobrej drodze, aby szczepionka firmy Johnson & Johnson uzyskała awaryjną autoryzację od FDA. Może się to stać nawet pod koniec lutego.

Pritzker podkreślił, że w Illinois stale powstają nowe punkty szczepień, jest ich obecnie 517. Przyznał jednak, że umówienie się na wizytę wymaga cierpliwości, ponieważ stan nie otrzymał takiej ilości preparatu, aby zapewnić szczepienia wszystkim kwalifikującym  się do fazy 1B.

AL

WHO zaleca, RPA wstrzymuje szczepionkę AstraZeneca. Co o niej wiemy?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię