Demokraci: „Jeśli Trump nie zostanie skazany, może ponownie wzniecić powstanie”

Demokratyczni prokuratorzy ostrzegli Senat, że jeśli były prezydent nie zostanie skazany procesie impeachmentu „może ponownie próbować wzniecić powstanie”.

Pierwsze trzy dni procesu koncentrowały się głownie na słowach jakie były prezydent skierował do swoich zwolenników na wiecu poprzedzającym atak na Kapitol, 6 stycznia. Trump wtedy twierdził, że jego porażka jest jednym wielkim oszustwem wyborczym, a tłum musi „walczyć” i „powstrzymać kradzież”.

Demokraci mają spore obawy co do tego czy Trump zostanie skazany, biorąc pod uwagę fakt, że tylko sześciu Republikanów opowiedziało się za legalnością impeachmentu w Senacie. Do jego skazania potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 senatorów. Oznacza to, że do demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 republikanów.

Czytaj również: Twitter nie przywróci konta byłemu prezydentowi

„Jeśli Trump ponownie obejmie urząd i to się powtórzy, będziemy mogli mieć tylko pretensje do siebie” –  powiedział w czwartek w Senacie główny menedżer ds. impeachmentu, Jamie Raskin.

Z kolei Demokrata Ted Lieu przekazał, że obawia się o to, co się stanie, jeśli Trump wystartuje w wyborach w 2024 roku i przegra. „Nie boję się, że Donald Trump będzie ponownie kandydował za cztery lata. Boję się, że będzie kandydował i ponownie przegra, a wtedy może to zrobić ponownie” – powiedział Lieu.

Demokraci twierdzą, że Trump dobrze wiedział co robi, kiedy powiedział zwolennikom, aby poszli na Kapitol i „walczyli do upadłego”. Podkreślają, że tłum, który splądrował Kapitol wierzył, że robi to na polecenie ówczesnego prezydenta „Wiedział, że zachęcani przez tweety, kłamstwa jego najbardziej ekstremalni zwolennicy i obietnicę pojawią się, gotowi do ataku, gotowi do zaangażowania się w przemoc, gotowi do 'walki do upadłego’ o swojego bohatera” – argumentowali Demokraci.

W czwartek podczas procesu w Senacie zostały przytoczone słowa z livestreamu nagranego w budynku Kapitolu, na którym widać było zwolenników Trumpa mówiących: „Nasz prezydent chce nas tutaj…czekamy i przyjmujemy rozkazy od naszego prezydenta…On będzie zadowolony, walczymy dla Trumpa”.

W piątek głos w procesie impeachmentu mają zabrać adwokacji byłego prezydenta.

AL

Śmierć 25-letniej Kasi Lenhardt wstrząsnęła światem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię